Haber

Avukatın cep telefonunu hackleyip müvekkilini dolandırdılar

ADANA’da kimliği belirsiz kişiler avukat Mehmet Uyar’ın cep telefonunu hackleyerek müvekkilinin 15 bin TL’sini dolandırdı. Linklerden hiçbirine tıklamadığı halde kendisine kayıtlı diğer 6 telefon hattının hacklenerek başka telefon numaralarına yönlendirildiğini söyleyen Uyar, polise şikayette bulundu.

Dolandırıcılar, avukat Mehmet Uyar’ın cep telefonunu hackleyerek WhatsApp uygulamasına el koydu. Uygulamaya erişemeyen ve arama yapamayan Uyar, hacklendiğini anlayınca GSM operatörüyle iletişime geçtiğinde telefon numarasının diğer telefon numarasına yönlendirildiğini fark etti. Uyar, dolandırıcıların üzerlerinde kayıtlı olan 6 telefon limitini aynı sistemle başka numaralara da aynı şekilde ilettiklerini fark etti. Bu sırada dolandırıcılar, Uyar’ın telefon defterindeki 80 kişiye mesaj göndererek para istedi. Uyar’ın bir müvekkili dolandırıcılara 15 bin TL gönderdi. GSM şirketi ve WhatsApp yöneticileriyle görüşen Uyar’ın hattındaki yönlendirmeler daha sonra kaldırıldı.

‘TEHLİKE İÇİNDEYİZ’

Polise giderek dolandırıcılardan şikayetçi olan Uyar, “İlk defa başıma böyle bir şey geliyor. Rastgele bir linke tıklamadım, mail veya kısa mesaj açmadım. Üzerimdeki cep telefonlarını, çocuklarımın cep telefonlarını hatta yayladaki konutumun alarm sistemine bağlı olan sim kartımı bile hacklediler.Sakın dolandırılmayın.Onların mağduriyetleri dışında kritik görevlerde olan müşterilerim var. WhatsApp listem.Bunların bir kısmı kolluk kuvvetleri,adliye çalışanları.Kişisel bilgileri ve müvekkil ile avukat arasındaki meçhul konuşmalar da maalesef deşifre olmuştur.GSM şirketine bu olayı sorduğumuzda hala net bir şey söyleyemiyorlar. Firma olarak büyük tehlike altındayız.Kişisel bilgilerimizin alışılmışın dışında bir şekilde üçüncü kişiler tarafından kullanılmasına izin veren veya sistemini buna göre düzenlemeyen, önlem almayan ve korumayan GSM firmasından da şikayetçiyim. kişisel bilgilerimizi etkilemek. Siber polis çok çalışıyor. Haftanın son günleri inşallah. Uçacağız,” dedi.

haber-balya.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu