Haber

Fahrettin Koca’dan deprem bölgesindeki çalışmalara ilişkin açıklama

Kahramanmaraş’ta Türkiye’yi sarsan iki büyük depremin üzerinden 14 gün geçti.

40 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği deprem, 11 ilde büyük yıkıma neden oldu ve çok sayıda insan evsiz kaldı.

Çadır kentlere yerleştirilen depremzedelerin sağlık durumları ile ilgili açıklama Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan geldi.

“Önlemler alındı, ilaçlamalar kesintisiz devam ediyor”

Salgın hastalık iddialarına yanıt veren Bakan Koca, şu ifadeleri kullandı:

Tüm çabamız yaraların bir an önce sarılması. Hekim, ilaç ve yardım malzemeleri ambulans ve UMKE araçlarıyla köylerimize götürülüyor. Dün olduğu gibi bugün de bölgede en az sağlık hizmeti vermenin gayreti içindeyiz.

Gerekli önlemler alındı. Bulaşıcı hastalıkların salgınlara dönüşme tehlikesi. Ortak kullanım alanlarının dezenfekte edilmesi ve kemirgen ve haşerelere karşı ilaçlama çalışmalarına devam ediyoruz.

Şebeke suyu uyarısı

Bakan Koca, deprem bölgesindeki şebeke suyunda incelemelerinin devam ettiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

Suları sistematik olarak analiz ediyoruz. Hatay ilimizin Antakya ve Defne ilçeleri dışından şebeke suyu verilebilmektedir. Çadır kentlerimizde depremzedelere paketler halinde içme suyu dağıtılıyor. Valilik veya kaymakamlığın ‘musluk suyu içilebilir’ açıklamasına kadar, içme ve diş fırçalamada ambalajlı su tercih edilmelidir.

“Bulaşıcı hastalık tespit edilmedi”

Bölge illerinde bulaşıcı hastalık bilgilerini düzenli olarak takip ediyoruz. Bugüne kadar herhangi bir bulaşıcı hastalık tespit edilmemiştir. Kahramanmaraş ilinde 1 su çiçeği vakamız oldu ve hasta izole edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu